آرين.منش عضو كارگروه تربيت بدني مجلس در جلسه كميته تربيت بدني كميسيون فرهنگي براي پيگيري دلايل شكست تيم ملي اميد و حواشي ايجادشده براي اين تيم، خطاب به مسوولان فوتبال كشور گفت: براي يك بار در تاريخ ورزش كشور كوتاهي و قصور خود را به گردن بگيريد و از پيشگاه مردم عذرخواهي كنيد.به گزارش خانه ملت، جلسه كميته تربيت بدني و جوانان كميسيون فرهنگي مجلس به منظور بررسي علل حذف تيم ملي فوتبلا اميد با حضور رئيس فدراسيون فوتبال و دبيركل كميته ملي المپيك، صبح امروز –دوشنبه ۶ تير ماه ــ در محل كميسيون فرهنگي مجلس تشكيل شد.
در اين جلسه عليرضا دهقاني، رئيس كميته تربيت بدني و جوانان، جواد آرين منش و سيد رضا اكرمي، اعضاي كميسيون فرهنگي و نيز جمعي از مسوولان فوتبال كشور از جمله علي كفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال، بهرام افشارزاده، دبير كل كميته المپيك، عزيز محمدي، رئيس سازمان ليگ برتر فوتبال ايران، مهدي تاج، نايب رئيس فدراسيون فوتبال، مهدي محمد نبي، دبير فدراسيون فوتبال حضور داشتند.
عليرضا دهقاني، رئيس كميته تربيت بدني و جوانان كميسيون فرهنگي در ابتداي جلسه با اشاره به اهميت بحث ورزش براي آحاد مردم گفت: ورزش با احساسات مردم سر و كار دارد و باخت تيم ملي اميد و مشكلاتي كه براي اين تيم ايجاد شد موضوعي بود كه همه مردم و دوستداران ورزش خواهان پيگيري و روشن شدن جوانب آن بوده و هستند.
دهقان از مسوولان فدراسيون فوتبال و كميته ملي المپيك خواست تا توضيحات خود را در اين رابطه ارائه دهند.
افشارزاده: افراد اثرگذارتر در باخت تيم ملي اميد بايد تنبيه شوند
بهرام افشارزاده، دبير كل كميته المپيك در تشريح وضعيت تيم فوتبال اميد در مسابقات اخير گفت: در اين دوره هماهنگي.هاي لازم براي خروج بازيكنان سرباز براي شركت در بازي.ها انجام شد كه توانستيم در عرض ۱۰ روز كارشان را انجام دهيم و اعزام اين بازيكنان ميسر شد. هواپيمايي اختصاصي گرفتيم كه بتوانند ورزشكاران به راحتي بروند ۲۵ ميليون تومان هزينه اضافه داديم تا هواپيما شب تيم را برگرداند. همچنين نشست.هاي مشترك با مربيان، عقد قرارداد با كادر فني، مكاتبات با كنسول ايران در عراق براي حمايت از تيم و... ازجمله فعاليت.هاي كميته ملي المپيك براي حضور تيم ملي اميد در بازي عراق بود.
افشارزاده باخت تيم ملي اميد را اتفاق ناگواري توصيف كرد و ادامه داد: قبل از بازي برگشت تيم ملي اميد ايران با تيم عراق، نامه.اي از فيفا آمد كه يك بازيكن ۲ اخطاره در بازي قبلي تيم ۸ دقيقه در زمين بازي كرده است و فدراسيون فوتبال بايد تا موعد مقرر دلايل اين اتفاق را براي فيفا ارائه دهد.
وي انعكاس اين خبر را به بازيكنان تيم اميد اقدام نادرستي خواند و تصريح كرد: اين موضوع نبايد به تيم انتقال داده مي.شد، اما متاسفانه اين موضوع به بچه.ها منتقل شد و موجب ايجاد تشويش و جو رواني و احساسي در تيم گشت.
دبيركل كميته ملي المپيك با اشاره به جلسه روز گذشته فدراسيون فوتبال و قرار تنبيه براي مقصران باخت تيم ملي اميد گفت: در جلسه ديروز فدراسيون افرادي كه به اندازه كافي دقت نكرده بودند و دقيقا مقصر بودند بايد تنبيه مي.شدند كه اين اتفاق نيفتاد. افراد اثرگذارتر بايد تنبيه مي.شدند.
كفاشيان: بررسي اخطارهاي بازيكنان وظيفه سرپرستي تيم ملي اميد بوده است
كفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال بررسي دلايل باخت تيم ملي اميد و مشكلات ايجاد شده براي اين تيم ازسوي مجلس را اقدام مثبتي دانست و گفت: در اواخر ارديبهشت ماه جلسه.اي تشكيل شد و قرار شد سرپرستي و كادر فني تيم ملي اميد متحول شود و به منصوريان و حاجيلو سپرده شود. سرپرست قبلي قرار شد كليه مدارك تيم را به سرپرست جديد بدهد. اين بي.دقتي از همانجا آغاز شد. مدارك به سرپرست جديد داده شد و ۲ اخطاره بودن بازيكن در اين مدارك ديده نشد.
كفاشيان بررسي اخطارهاي بازيكنان را وظيفه اصلي سرپرستي تيم ملي اميد توصيف كرد و ادامه داد: سرپرستي و كادر فني بايد همه مسائل را ببيند و وضعيت بازيكنان را در بازي.هاي قبل چك كند كه اين كار به درستي صورت نگرفت.
نبي: كاميابي.نيا بايد در رابطه با اخطارهاي خود حساسيت نشان مي.داد
مهدي محمد نبي، دبير فدراسيون فوتبال هماهنگي بين كميته ملي المپيك و فدراسيون را در اين دوره از بازي.هاي بسيار مطلوب و قابل قبول ارزيابي كرد و در تشريح اتفاقات پيش آمده براي تيم ملي اميد گفت: در بازي رفت ايران و قرقيزستان يكي از بازيكنان به نام كمال.الدين كاميابي.نيا اخطارمي.گيرد كه در تاريخ ۱۴/۱۲/۸۹ نامه اخطار وي ازسوي فيفا به فدراسيون ابلاغ شد. همچنين در بازي برگشت ايران و قرقيزستان كاميابي.نيا دوباره اخطار مي.گيرد كه اين نامه هم ازسوي فدراسيون به كميته.هاي مربوطه براي ثبت ارسال و به سرپرست تيم هم ارجاع شد. در پاراگراف آخر اين نامه تأكيد شده است كه كاميابي.نيا به علت دو اخطاره بودن نمي.تواند در بازي بعد حضور پيدا كند.
نبي يكي از دلايل ناهماهنگي ايجاد شده درباره اطلاعات دو اخطاره بودن بازيكن تيم ملي اميد را تغيير و تحولات سال جديد در كادر فني اين تيم دانست و تأكيد كرد: در ۲۷ ارديبهشت ۹۰ قرار شد جلسه.اي در فدراسيون با كميته.هاي ذي.ربط برگزار و به كارگيري كادر جديد بررسي شود. در اين جلسه مقرر شد سرپرست قبلي تيم اميد، آقاي پرهيزگار با سرپرست جديد يعني حاجيلو جلسه تغيير و تحول را انجام دهند كه فرداي آن روز انجام شد و مدارك و مستندات منتقل شد.
وي افزود: در اين جلسه بخشي از مدارك به سرپرست جديد ارائه شد و بخشي باقي ماند كه حاجيلو بايد درباره اين اطلاعات و مدارك پيگيري و كسب اطلاع مي.كرد.
دبير فدراسيون فوتبال با اشاره به نامه فيفا درباره حضور غيرقانوني كاميابي.نيا در بازي برگشت تيم ملي اميد با عراق اظهار كرد: پنجشنبه ۲ تير كه مسابقه برگشت ايران و عراق بود نامه.اي به فدراسيون آمد كه كاميابي.نيا در بازي رفت ايران و عراق مجاز به بازي نبوده است و فدراسيون بايد علت به.كارگيري وي را تا اول جولاي اعلام كند. در اين نامه اشاره شده علاوه بر اين.كه فدراسيون بايد ادله استفاده از بازيكن غيرمجاز را توضيح دهد، راي بعدي براساس موادي است كه علاوه بر اعلام نتيجه سه بر صفر بازي رفت به نفع عراق، فدراسيون فوتبال ايران بايد تا مبلغ ۶ هزار فرانك سوئيس جريمه پرداخت كند.
نبي با بيان اين.كه فدراسيون در جلسه.اي نامه فيفا را بررسي كرد، گفت: فدراسيون بايد به بازيكن و مربي و سرپرست اطلاع مي.داد كه در بازي جديد ديگر از اين فرد استفاده نكنند. اين وظيفه قانوني فدراسيون بوده كه به مسوولان تيم ملي اميد اطلاع دهد.
وي با بيان اين.كه شخص كاميابي.نيا نيز بايد در رابطه با اخطارهاي خود حساسيت نشان مي.داده، تصريح كرد: بازيكن هم وظيفه داشته و بايد ابراز مي.كرده كه اخطاري بوده، اما متأسفانه كاميابي.نيا نسبت به اين موضوع حساسيت لازم را به خرج نداده است.
دبير فدراسيون فوتبال مربي تيم ملي فوتبال ايران را سوپروايزر فني تيم ملي اميد دانست و گفت: مربي و سرپرست تيم ملي اميد با كروش مشورت كردند و او گفت كه بايد داستان نامه فيفا به فدراسيون و اعلام نتيجه بازي رفت ايران و عراق با نتيجه سه بر صفر به نفع عراق را به نحو ملايمي به اطلاع بازيكن.ها برسانيد تا انسجام بيشتر شود و در بازي برگشت بتوانيم نتيجه بگيريم.
وي افزود: انتقال موضوع به بازيكنان تيم ملي اميد برعهده مربي و سرپرستي تيم بوده و ربطي به فدراسيون فوتبال نداشته است. فدراسيون طبق وظيفه قانوني خود دو اخطاره بودن كاميابي.نيا را به اطلاع مربي و سرپرست تيم رسانده است.
نبي تصريح كرد: فدراسيون فوتبال در تغيير و تحول و انتقال مدارك از سرپرست قديم به سرپرست جديد نارسايي داشته است. در بخش بعدي هم فدراسيون موظف بود نامه را به اطلاع مربي و سرپرست برساند كه وظيفه قانوني خود را انجام داد. انتقال موضوع به بازيكن.ها نظر آقاي كروش و سرپرستي تيم بود.
آرين منش: براي يك بار در تاريخ ورزش، از پيشگاه مردم عذر بخواهيد
جواد آرين.منش، عضو كميته تربيت بدني و جوانان كميسيون فرهنگي مجلس مسوول يا مسوولاني از فوتبال كشور را در اين اتفاقات مقصر توصيف كرد و گفت: براي يك.بار در تاريخ ورزش كشور مسوولان از پيشگاه مردم به دليل قصور خود عذرخواهي كنند و كوتاهي خود را گردن بگيرند.
آرين منش با بيان اين.كه مردم از كارنامه فوتبال كشور ناراضي هستند تصريح كرد: حوادث ناگوار در فوتبال كشور پشت سر هم رخ مي.دهد و در حادثه اخير درخواست مي.كنم كفاشيان و همه كساني كه مسوول بودند عذرخواهي كنند تا قدري از آلام مردم كاسته مي.شود.
محمدي: سرپرست تيم ملي اميد مسوول اصلي شكست اين تيم است
عزيز محمدي، رئيس سازمان ليگ برتر فوتبال ايران گفت: معلوم نيست ما چه گناهي در پيشگاه خدا كرديم كه خداوند چنين غفلتي را مشمول حال فدراسيون كرده است و مسوولان فدراسيون را در برابر مردم و دوستداران ورزش كشور شرمنده ساخته است.
محمدي سرپرست تيم ملي اميد را مسوول اصلي مشكلات اين تيم دانست و تأكيد كرد: سرپرست تيم وظيفه داشته اين مسائل را بررسي و پيگيري كند و اگر مسووليت قبول كرده بايد پيگير مسووليت خود باشد.
وي افزود: فدراسيون فوتبال نيز در برخي مراحل انجام كار قصور كرده و ما بايد از مردم عذرخواهي كنيم.
محمدي با اشاره به اخباري مبني بر احتمال كارشكني در باخت تيم ملي اميد گفت: ما به دنبال نتيجه بوديم و اين طور نيست كه نخواهيم پيروز شويم و قصد داشته باشيم كه تيم نتيجه نگيرد. اگر ما قصد سوئي داشتيم در اين جايگاه قرار نمي.گرفتيم.
دهقاني: مقصران اصلي چه كساني هستند؟
عليرضا دهقان، رئيس كميته تربيت بدني و جوانان كميسيون فرهنگي خطاب به افشارزاده گفت: آقاي افشارزاده شما در صحبت.هايتان گفتيد كه فدراسيون بايد مقصران اصلي و افراد اثرگذار در باخت تيم ملي اميد را تنبيه و بركنار كند. به نظر شما اين مقصران اصلي چه كساني هستند؟
افشارزاده: ترابيان به همه كارها نمي.رسد
رئيس كميته ملي المپيك در پاسخ به سؤال عليرضا دهقاني اظهار كرد: عباس ترابيان كه سرپرست كميته بين.الملل فدراسيون فوتبال است، هم.زمان چندين مسووليت دارد و نمي.تواند به همه كارها نمي.رسد.
افشارزاده رسيدگي به مسائل بين.المللي را نيازمند دقت بيشتر دانست و تصريح كرد: افرادي كه چند پست دارند و به همه وظايف خود نمي.رسند، بايد مسووليت.هايشان كم شود تا به همه رسيدگي كنند.
تاج: بازي را در مسائل حاشيه.اي باختيم
مهدي تاج، نايب رئيس فدراسيون فوتبال با بيان اين.كه اين فدراسيون تلش.هاي بسياري براي اعزام تيم ملي اميد به بازي.ها انجام داده است گفت: ما چندين بار براي اعزام اين تيم به نظام وظيفه مراجعه كرديم و تلاش زيادي كرديم. اين دوره براي اولين.بار همه بازيكن.هايي كه سرباز بودند توانستند اعزام شوند.
تاج عذرخواهي را اقدام اوليه و ابتدايي فدراسيون فوتبال خواند و ادامه داد: ما بازي را در زمين نباختيم. ما در مسائل حاشيه.اي باختيم و اين بسيار نامطلوب است و مردم از اين امر ناراضي هستند.
وي اعلام مفاد نامه فيفا به بازيكنان تيم ملي اميد را اقدامي غيرحرفه.اي توصيف كرد و ادامه داد: اعلام اين موضوع به تيم، بازي را حساس و احساسي كرد و موجب شد مسائل حاشيه.اي پررنگ شود و بازيكنان تيم نتوانند با روحسه و انسجام مناسب به بازي بروند.
نبي: موظف بوديم نامه را به طور كامل به سرپرست و مربي تيم انعكاس دهيم
نبي در پاسخ به سؤالي مبني بر اين.كه چرا فدراسيون مفاد نامه را سريعا به اطلاع سرپرست و مربي تيم رساند و ايجاد حاشيه كرد، گفت: ما موظف بوديم نامه را به طور كامل به سرپرست و مربي تيم انعكاس دهيم، بنابراين عين متن نامه را به سرپرست تيم منعكس كرديم و برايش قرائت كرديم تا در بازي جديد از بازيكن اخطاري استفاده نشود.
وي افزود: طبق كدهاي ۱۱۰ و ۱۵۵ انضباطي فيفا كه در نامه ذكر شده بود، نتيجه بازي رفت ايران و عراق قطعا سه بر صفر به نفع عراق اعلام مي.شد. در نامه آمده بود كه اگر دلايل فدراسيون براي بازي كردن كاميابي.نيا برخلاف قوانين قانع.كننده نباشد، اين فدراسيون بايد جريمه نقدي را نيز پرداخت كند.
تاج: خطاي ما قطعي و آشكار بود
نايب رئيس فدراسيون فوتبال خطاي تيم ملي اميد در بازي دادن به كاميابي.نيا را قطعي و آشكار توصيف كرد و گفت: استنادات فيفا درباره خطاي ما قطعي بوده و چيزي نبوده كه امكان تبرئه شدن ما وجود داشته باشد. اين خطا آشكار است و آشكار است كه نتيجه ۳ ــ ۰ اعلام خواهد شد.

تاج تصريح كرد: انعكاس مفاد نامه ازسوي فدراسيون به سرپرست قطعا درست بوده براي آنكه از استفاده از بازيكن جلوگيري شود و به فيفا دهن.كجي نشود. اما انعكاس سرپرست به بازيكن.ها نادرست بوده چرا كه حاشيه.سازي كرد.
كفاشيان: تعدد پست ترابيان موقتي است
كفاشيان در پاسخ به سوالي مبني بر اين.كه چرا ترابيان چندين پست در فدراسيون فوتبال دارد، گفت: فدراسيون كارهاي مرتبط بسياري دارد و بسياري از مسووليت.ها با هم مرتبط هستند. تعدد پست به صورت موقت وجود دارد و پس از سامان گرفتن برخي امور برطرف خواهد شد.
وي افزود: ترابيان از اول مذاكرات با كروش را در دست داشته و پس از آنكه كروش كاملا مستقر شود و مشكلات آن حل شود، تعدد پست ترابيان هم حل مي.شود.
محمدي: استعفاي كفاشيان مشكلي را حل نمي.كند
محمدي، رئيس سازمان ليگ برتر فوتبال ايران با اشاره به اظهارات برخي رسانه.ها مبني بر لزوم استعفا و كناره.گيري كفاشيان به دليل شكست تيم ملي اميد گفت: كفاشيان راحت.تر است استعفا دهد اما استعفاي او مشكلي را حل نمي.كند، بلكه مشكلات را دوچندان مي.كند.
وي تأكيد كرد: كارهاي خوب و زيربنايي در حال انجام است و اگر به خاطر هر مشكلي رئيس فدراسيون استعفا بدهد هيچ كاري رو به جلو و پيشرفت نخواهد رفت.


ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید