دانشمندان از رومانی تا جنوب لندن با استفاده از این برنامه جدید ، گوشی های موبایل خود را بطرف آسمان می گیرند تا صداهای ماوراء صوت خفاش ها در منطقه خود را بشنوند. نرم افزار iBats توسط ZSL) Zoological Society) لندن در همکاری با دانشگاه لندن ، سازمان Bat Conservation و Atomic Powered امریکا برای iphone و گوشی های آندروید ایجاد شده است.

[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  این نرم افزار به یک شبکه جهانی که متشکل از 700 داوطلب برای بررسی وضعیت خفاش ها است کمک می کند. این افراد بخشی از برنامه جهانی نظارت بر خفاش ها می باشند که iBats نام دارد و توسط Darwin Initiative و Leverhulme پشتیبانی می شود.

  با استفاده از این برنامه افراد مذکور دیگر نیاز ندارند برای بررسی گونه های محلی خفاش ها با خود ابزار حمل کنند و اکنون فقط به گوشی موبایل خود و یک میکروفن ماوراء صوت نیاز دارند.

  این افراد اکنون صدای خفاش ها را در انگلیس ، اروپای شرقی ، اوکراین ، روسیه و ژاپن ضبط می کنند. ZSL و Bat Conservation بدنبال سرمایه گذاری فنی بیشتر در نرم افزار iBats می باشند تا با ادغام میکروفن در گوشی ها به همه امکان دهند با لمس یک دکمه ، خفاش ها و گونه های آنها را شناسایی کنند.

  موضوعات مشابه: