ورزش اين روزها با مشكلي به نام بي.پولي دست به گريبان است و به نظر مي.رسد كه ادامه اين روند، ورزش ايران را تا حدود زيادي از اهدافش دور سازد. مشكل نيز از زماني ايجاد شد كه طرح وزارت ورزش و جوانان به تصويب رسيد تا با عقب افتادن زمان تشكيل اين وزارتخانه كه با واكنش و موضعگيري نمايندگان مردم همراه شد، حساب.هاي مالي سازمان تربيت.بدني مسدود شده و فدراسيون.ها كه با نزديك شدن به روزهاي پاياني سال 89، اين اميد را داشتند كه بودجه.هاي مصوب خويش را دريافت كنند، با بلوكه شدن حساب.هاي سازمان ورزش، در اجراي برنامه.ها و پرداخت حقوق پرسنلي كارمندان خويش نيز دچار مشكل شوند. مشكلي كه البته يك ماهي هست به كارمندان سازمان ورزش سرايت كرده تا آنان نيز چشم انتظار تشكيل رسمي وزارت ورزش و جوانان بوده و لحظه.شماري كنند.
در اين فعل و انفعال بيشترين ضرر نصيب رشته.هاي ورزشي ايران است كه در سال قبل از المپيك مجبورند با حضور در رقابت.هاي گزينشي، نسبت به كسب حداكثر سهميه.هاي بازي.هاي لندن اقدام كنند. موضوعي كه ديروز كميته ملي المپيك را بر آن داشت تا در نامه.اي به امضاي محمد علي.آبادي و بهرام افشارزاده رئيس و دبير كل كميته ملي المپيك از رئيس.جمهور درخواست كنند كه دستور دهد بودجه.اي ويژه جهت اجراي برنامه.هاي تداركاتي فدراسيون.ها در اختيار اين كميته قرار گيرد.
بدهي فدراسيون.ها
هر چند كه در وضعيت بي پولي ورزش، بسياري از فدراسيون.ها به منظور عقب نماندن از برنامه.هايشان، مجبور شده.اند با قرض گرفتن از منابعي خارج از حوزه ورزش، برنامه.هايشان را كم و بيش به اجرا بگذارند، اما بديهي است دولت هرچه زودتر بايد با معرفي وزير ورزش و جوانان، به بن.بست ورزش خاتمه دهد. موضوعي كه مورد تاكيد نمايندگان مجلس هم قرار دارد. محمدرضا يزداني.خرم رئيس فدراسيون كشتي در اين مورد به «جام.جم» گفت: براي آن.كه از برنامه.ها عقب نمانيم تاكنون يك و نيم ميليارد تومان بدهي بالا آورده.ايم و شخصاً اميدوارم با تشكيل رسمي وزارت ورزش و جوانان و رفع توقيف حساب.هاي مالي ورزش، مشكل بي.پولي امروز ورزش رفع شود.
سيدمهدي هاشمي يكي از رئيس فدراسيون.هايي است كه بيشتر از همه به اين موضوع اعتراض دارد: «تا الان خودمان پول قرض كرده.ايم تا بچه.ها در مسابقات شركت كنند و سهميه المپيك بگيرند، اما با ادامه اين وضعيت اگر تيراندازي در تحقق برنامه.هايش موفق نبود كسي نبايد اعتراض كند.»
بي.پولي ورزش حتي صداي يكي از كم.حاشيه.ترين روساي فدراسيون.ها را هم درآورد. احمد دنيامالي، رئيس فدراسيون قايقراني معتقد است: «اين.كه بخواهيم نزديك مسابقه.هاي مهم مشكلات را حل كنيم، چاره كار نخواهد بود. بودجه.اي كه نزديك المپيك بدهند به درد ما نمي.خورد. ما امروز پول مي.خواهيم.»
رئيس فدراسيون تيراندازي باكمان هم از جمله كساني است كه بشدت نگران آينده ورزش است. كريم صفايي مي.گويد: «بي.پولي يك سونامي است كه امروز به جان ورزش افتاده و تا بخواهد از ورزش بيرون برود، ريشه آن را خواهد كند.»
صفايي كه 4 ماه حقوق كارمندان فدراسيون و 7 ماه حقوق ورزشكاران تيم ملي را عقب انداخته است ، حالا نگراني بزرگ.تري دارد؛ اين.كه چگونه و از كجا هزينه.هاي سفر به مسابقات تورين ايتاليا را كه آخرين سهميه.هاي المپيك 2012 لندن در آن توزيع مي.شود، تامين كند.
همين اعتراض.ها و فشارها بهانه خوبي بود تا اعضاي هيات اجرايي كميته ملي المپيك موضوع نشست ديروزشان را به بررسي وضعيت موجود ورزش كشور و نحوه آماده.سازي كاروان اعزامي به بازي.هاي المپيك 2012 لندن اختصاص دهند. در اين نشست محمد علي.آبادي، بهرام افشارزاده، مهدي قدمي، محمود خسروي..وفا، مهدي كرباسيان، سيدمهدي هاشمي، علي كفاشيان احمد ناطق.نوري، محمود مشحون، رباب شهريان و شاهرخ شهنازي امضاي خود را پاي نامه.اي زدند كه در آن از رئيس.جمهور خواسته شده است، دولت از كميته ملي المپيك براي پشتيباني از برنامه.هاي اجرايي و آماده.سازي فدراسيون.ها حمايت بيشتري كند.
در بخشي از اين نامه كه خطاب به محمود احمدي.نژاد نوشته شده، آمده است: «همان.گونه كه مطلع هستيد كمتر از 398 روز ديگر جوانان برومند ايران.زمين در قالب كاروان ورزشي جمهوري اسلامي ايران راهي آوردگاه بزرگ المپيك 2012 لندن خواهند شد كه چشم تمام مسوولان و خادمان نظام و همچنين مردم هميشه سرافراز ما به دلاوري و تلاش آنها خواهد بود. شكي نيست كه موفقيت در اين ميدان بزرگ حاصل نخواهد شد مگر با ايجاد همدلي و انسجام در تمامي اركان ورزش كشور از وزارتخانه گرفته تا كميته ملي المپيك و فدراسيون.ها كه مطمئنا اين مهم با حمايت و پشتيباني جنابعالي به عنوان بالاترين مقام اجرايي كشور كه هميشه نظر مثبتي به بحث ورزش و جوانان داشته.ايد، ميسر خواهد گرديد. لذا از حضرتعالي درخواست مي.گردد تا با مشخص شدن وضعيت وزارت ورزش و جوانان كه قطعا با ياري شما روحي تازه در كالبد ورزش خواهد دميد، دستورات موكد خود را جهت اختصاص بودجه ويژه بازي.هاي المپيك در جهت بالفعل نمودن تمام توان و پتانسيل موجود صادر فرماييد.»
در مجموع، همان.طور كه در متن اين نامه هم آمده است به نظر مي.رسد تا زماني.كه وزير پيشنهادي وزارت ورزش و جوانان معرفي نشده و از مجلس شوراي اسلامي راي اعتماد نگرفته است، تغييري در وضعيت كنوني حاكم بر ورزش ايجاد نخواهد شد و فدراسيون.ها همچنان مجبورند با بي.پولي و مشكلات ناشي از آن دست و پنجه نرم كنند.

ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


موضوعات مشابه: