در آغاز یک تحقیق جدید مشخص شد، کودکان و نوجوانانی که از تلفن.همراه استفاده می.کنند، پنج بار بیش از دیگران در معرض ابتلا به سرطان مغز قرار می.گیرند.


به گزارش گروه ترجمه آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)به گفته کارشناسان، مطالعه حاضر این نگرانی.ها را مبنی بر "ابتلای همه.گیر" جوانان امروزی به این بیماری در زندگی آینده افزایش داده است. طبق این بررسی.ها، احتمال بروز سرطان مغز در 90 درصد بریتانیایی 16 ساله که از تلفن.همراه استفاده می.کنند و همچنین 40 درصد کودکان دوره ابتدایی وجود دارد.


دولت بریتانیا که با سرمایه.گذاری 1/3 میلیون پوندی تحقیقات گسترده.ای را در رابطه با استفاده از تلفن.همراه و احتمال بروز سرطان آغاز کرده است، تاثیر تلفن.همراه بر نوجوانان و جوانان را در نظر نگرفته است. این در حالی است که "مرکز تحقیقات سلامت و ارتباطات موبایلی"(MTHR) که این تحقیقات را انجام می.دهند، اعلام کرده.اند که این مسئله یکی از اولویت.های اصلی آن.ها در مطالعاتشان محسوب می.شود.


اگر چه یک گزارش منتشر شده از سوی این مرکز بر کاهش استفاده از تلفن.همراه توسط کودکان تاکید داشت، دولت بریتانیا تقریبا هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است.


هفته گذشته 522 نفر از نمایندگان پارلمان اروپا با اعلام رای موافق خود، وزرای کشورهای اروپایی را مجبور کردند تا انتشار فرکانس.های تلفن.همراه و بی.سیم، سیستم.های مبتنی بر Wi-fi و دیگر دستگاه.های دیجیتالی را به حداقل برسانند؛ زیرا کودکان در مقابل این تشعشعات آسیب.پذیرترند. به عقیده نمایندگان پارلمان اروپا، کودکان بیش از دیگران در معرض خطر قرار می.گیرند، چون مغز و سیستم عصبی آن.ها هنوز در حال رشد است و با توجه به اینکه سر و جمجمه آن.ها کوچکتر و باریک.تر از بزرگسالان است، میزان نفوذ فرکانس.های مخابراتی به مغز آن.ها بیشتر است.


نتایج این تحقیق جدید که توسط محققان سوئدی انجام شد، طی ماه جاری در نخستین کنفرانس بین.المللی تلفن.همراه و سلامت به اطلاع همگان رسید.


در این مطالعات مشخص شد،. افراد زیر 20 سال که از تلفن.همراه استفاده می.کنند، تنها 50 درصد بیشتر در خطر ابتلا به بیماری.های مغزی و دو برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری.های شنوایی عصبی قرار می.گیرند.


به اعتقاد پروفسور "لنارت هاردل"(Lennart Hardell) از دانشگاه بیمارستان اوربرو(Orebro) سوئد، کودکان زیر 12 سال تنها باید در مواقع اضطراری از تلفن.همراه استفاده کنند و نوجوانان نیز باید برای برقراری تماس تلفنی با این دستگاه، هندزفری به.کار برند. در سن 20 سالگی از این خطرات کاسته می.شود، زیرا در این دوران مغز به بلوغ کامل خود رسیده است.


این مطالعات نشان داده است که بزرگسالانی که از تلفن.همراه بیش از 10 سال استفاده کرده.اند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری.های مغزی و بیماری.های شنوایی عصبی قرار می.گیرند. اما هنوز اطلاعات دقیقی که نشان دهد استفاده طولانی مدت از تلفن.همراه تا چه اندازه احتمال ابتلا به بیماری.های یاد شده را افزایش می.دهد، هنوز موجود نیست


موضوعات مشابه: