شرکت اریکسون فناوری جدیدی را برای انتقال داده ها بر روی شبکه های موبایل معرفی کرد که می تواند با سرعت حداکثر 1 گیگابیت بر ثانیه یک فیلم در فرمت "دی. وی. دی" را تنها در مدت 8 ثانیه بارگذاری کند.
به گزارش مهر، فناوری نسل چهارم موبایل که Lte (تکامل بلند مدت) نام دارد نخستین بار در سال 2009 از سوی کمیسیون اروپا ارائه شد.


در پایان سال 2010 اتحادیه بین المللی مخابرات دو شبکه جدید به نامهای LTE-Advanced و WirelessMAN-Advanced2 را برپایه نسل چهارم موبایل معرفی کرد.

اکنون شرکت سوئدی اریکسون در همکاری با آژانس Post and Telecom (سازمان دولتی مخابرات سوئد) فناوری جدید LTE Advanced را در استکهلم آزمایش کرد که می تواند سرعت شبکه های موبایل را به 10 برابر سرعت شبکه های فعلی نسل چهارم برساند.

این فناوری جدید با افزایش سرعت انتقال داده ها بر روی شبکه های موبایل از حدود 100 مگابیت بر ثانیه LTE و وایمکس کنونی به حدود 1 گیگابیت امکان بارگذاری یک فیلم در فرمت "دی. وی. دی" را تنها در مدت 8 ثانیه امکانپذیر می کند.

اریکسون در این آزمایش از سه کانال 20 مگاهرتزی استفاده کرد و توانست سرعت بارگذاری را به حدود 940 مگابیت بر ثانیه (نزدیک به گیگابیت بر ثانیه) برساند. این در حالی است که سرعت پیشرفته ترین فناوری نسل فعلی LTE در حدود 80 مگابیت بر ثانیه است.

دولت سوئد قصد دارد تا سال 2020 بین 85 تا 90 درصد از اینترنت خانگی و شرکتی را به سرعت حداکثر 100 مگابیت بر ثانیه برساند.

براساس گزارش "پی. سی وورد"، اریکسون در تلاش است تا اولین مرحله LTE Advanced را تا سال 2013 در سطح تجاری عرضه کند.

اطلاعات "انجمن کارپردازان جهانی موبایل" (GSA) نشان می دهد که درحال حاضر شبکه LTE در کشورهای اتریش، دانمارک، استونی، فنلاند، آلمان، هنگ کنگ، ژاپن، لیتوانی، نروژ، فیلیپین، لهستان، سوئد، آمریکا و ازبکستان ارائه می شود.

این سازمان پیش بینی کرده است که تا پایان سال جاری حداکثر 81 شبکه LTE در 60 کشور راه اندازی خواهد شد.

در حالی که کشورهای توسعه یافته و پیشرفته دنیا به نسل چهارم موبایل روی آورده است و چنین دسترسی هایی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند نسل سوم موبایل در ایران به کما رفته است و بر خلاف آنچه عنوان می شد و قرار بود اتفاق بیفتد هنوز از عرضه آن حتی به صورت محدود هم خبری نیست. این اتفاق در حالی روی داده است که مسئولان وزارت ارتباطات نیز واکنشی به این موضوع نشان نداده اند.موضوعات مشابه: