آبشار بیشه به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای لرستان همواره محل حضور گردشگرانی از جای جای کشور بوده اما بی توجهی گردشگران به عدم شنا در محل این آبشار به خاطر ویژگی های خاص آن موجب می شود که هر چند وقت یکبار شاهد غرق شدن فردی در این محل باشیم.به گزارش مهر، آبشار بیشه همچنان با وجود اینکه هر ساله به دلیل بی توجهی گردشگران قربانی می گیرد از امکانات غریق نجات نیز بی نصیب است و این امر خود مشکل را در این زمینه دوچندان کرده است.
مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی شهرداری خرم آباد در این خصوص اظهار داشت: ساعت 14 روز جمعه با تماس یکی از شهروندان مبنی بر غرق شدن یک جوان در آبشار بیشه تیم غریق نجات این سازمان به محل اعزام شد.
طولابی با اشاره به حضور تیم مجرب این سازمان در کوتاه ترین زمان، گفت: متاسفانه علی رغم تلاش تیم اعزامی از آتش نشانی شهرداری خرم آباد پس از دو ساعت جسد این جوان 28 ساله که «سیف الدین بازگیر» نام دارد از آبشار بیرون آورده شد.
وی آشنا نبودن به فنون شنا در چنین شرایطی را از جمله دلایل غرق شدن این جوان دانست و گفت: با توجه به عمیق و گردابی بودن آب آبشار بیشه شنا کردن در آن با مخاطرات زیادی همراه است.
مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی شهرداری خرم آباد افزود: این امر موجب شده است که حتی در برخی موارد پس از گذشت چند هفته نیروهای غریق نجات موفق به بیرون کشیدن اجساد قربانیان از آب شوند.
طولابی ضمن هشدار نسبت به شنا کردن گردشگران در چنین محل هایی، گفت: متاسفانه موارد غرق شدگی در این فصل سال به ویژه در رودخانه ها و آبشارهای استان متعدد است که مردم باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه هدف از حضور در مکانهای گردشگری چون آبشار بیشه استفاده از طبیعت مفرح و جذاب این مکان ها است، یادآور شد: با این اوصاف برخی با بی توجهی به هشدارها به جای رقم زدن یک روز خوب در دل طبیعت یک خاطره بد را برای سال ها در ذهن خانواده خود به جای می گذارند.
این سخنان در حالی مطرح می شود که پیش از این معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان لرستان از غرق شدن هشت نفر در طی سه ماهه نخست سال 90 در استان خبر داده و گفته بود که غرق شدگی یکی از علل مرگ و میر کودکان، نوجوانان و جوانان در این استان است.
سرهنگ بهمن نورالهی افزود: عواملی همچون نداشتن آشنایی کافی با قوائد شنا، افزایش استفاده از قایق های روباز و تندرو به خصوص شنا در مناطق حفاظت نشده و... از جمله عوامل زمینه ساز غرق شدگی است.
وی اضافه كرد: متاسفانه در سه ماهه نخست سالجاری، تعداد هشت نفر بر اثر بی احتیاطی در رودخانه های استان لرستان جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با سال گذشته این رقم کاهش یافته است چرا که در سال گذشته 19 نفر در رودخانه های استان غرق شده اند.
سرهنگ نوراللهی در ادامه به اقدامات اولیه با فرد غرق شده اشاره کرد و گفت: در مواجهه با فرد غرق شده ابتدا وی را باید به کمک وسائلی از قبیل حلقه نجات، طناب بلند و... از آب خارج کرد و باید این نکته را در نظر داشت که تنها زمانی فرد می تواند به طور مستقیم اقدام به نجات مصدوم کند که دوره آموزشی نجات غریق را گذرانده باشد.
وی افزود: نکته بسیار مهم این است که کلیه افراد غرق شده پس از نجات و اقدامات اولیه حتی اگر کاملاً هوشیار باشند، باید به سرعت به بیمارستان منتقل شوند چرا که آب جذب شده می تواند عوارض خطرناک و کشنده ای برای فرد داشته باشد.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان لرستان در پایان به خانواده ها توصیه کرد که هرگز در محل های ممنوعه شنا نکنند و برای لحظه ای شادی، غم و اندوه چندین ساله را برای خود رقم نزنند.
بنابر این گزارش، آبشار بیشه یکی از آبشارهای زیبای استان لرستان است. این آبشار در دل کوه های زاگرس در شهرستان دورود قرار گرفته است و فاصله آن تا شهر دورود ۳۵ کیلومتر است. این آبشار در کنار راه آهن تهران - خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرار گرفته است و از این رو پذیرای مسافران نیز می.باشد.
این آبشار با چشم اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است. ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار می.باشد و عرض تاج آبشار ۲۰ متر است.
در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه.های پر آب متعددی دیده می.شود که از دل کوه می جوشند و زمزمه کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می دهند. هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوههای بلند و دلنشین بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید