در ورزش ايران و به دنبال تبعيض.هاي موجود، اين ضرب.المثل بيش از پيش در دهان ورزشي.ها مي.چرخد كه مرغ همسايه غاز است.
شايد شما هم عبارتي از اين دست كه انگار رنگ چشمان ما نيز بايد بور و آبي باشد تا تحويل.مان بگيرند را زياد از زبان مربياني چون محمد بنا، سرمربي موفق تيم ملي كشتي فرنگي و محمدرضا مهماندوست، سرمربي كاربلد تيم ملي تكواندو ايران شنيده.ايد. مربياني كه طي اين سال.ها با عملكرد خوب خود، بيشترين موفقيت.ها را نصيب كشتي فرنگي و تكواندو ايران كرده.اند تا در صف اول مدال.آوري ورزش كشورمان به جلو قدم بردارند.
اما براستي از اين مربيان موفق تا چه اندازه حمايت صورت گيرد؟ متاسفانه نگاهي به عقبه كار مشخص مي.سازد كه اين مربيان با انبوهي از بي.توجهي.ها، با سيلي صورت خويش را سرخ نگه داشته.اند تا به ورزش ايران خدمت كنند. هر چند كه اصولا اين وظيفه مسوولان ورزش است كه با ديدن كارنامه روشن مربيان وطني تيم.هاي ملي از آنان حمايت.هاي لازم را به عمل آورده و اجازه ندهند انگيزه.هايشان فروكش كند، اما انگار تا كارد به استخوان چنين مربياني نرسد، مسوولان فكر و ذهنشان را متوجه چنين مسائلي نمي.سازند.
سرمربي كشتي فرنگي از استعفا تا همكاري دوباره
محمد بنا يك ماه پيش و به دنبال ادامه اين بي.توجهي.ها عطاي ماندن و كار كردن تحت هر شرايطي را به لقايش بخشيد تا با كناره.گيري او سر و صداي زيادي در ورزش ايران ايجاد شده و علي سعيدلو، رئيس وقت سازمان تربيت بدني و بهرام افشارزاده، دبيركل كميته ملي المپيك مجبور به واكنش و دادن قول.هاي دلگرم.كننده شوند. سرمربي تيم ملي كشتي فرنگي به تبعيض.ها در ورزش اعتراض داشت و هر چند بارها به كنايه گفته بود، چرا همه توجهات بايد معطوف فوتبال در ورزش ايران شود، اما وقتي توجه و پيگيري مسوولان را در اين زمينه مشاهده نكرد دليلي بر ماندن نديد تا جدايي او بدجوري مسوولان را به تقلا و تلاش براي بازگرداندن او وا دارد. محمدرضا يزداني.خرم، رئيس فدراسيون كشتي نيز حق را به محمد بنا داد و گفت كه به وي حق مي.دهد از اين تبعيض.ها در ورزش سر در گم شده و از مسووليتش كناره بگيرد. البته يزداني خرم تصريح داشت كه پس از چند روز استراحت محمد بنا را دوباره مجاب خواهد كرد كه به سر كارش بازگردد، چرا كه نبود او براي كشتي فرنگي بويژه در بازي.هاي المپيك لندن سخت گران خواهد آمد.
اين در شرايطي بود كه به دنبال پيگيري رسانه.ها سعيدلو و افشارزاده نيز تصريح كردند به مربيان موفقي چون محمد بنا و رضا مهماندوست به صورت ويژه توجه شده و نظرشان با دراختيار گذاشتن همه.گونه امكانات تامين خواهد شد. اظهارات اميدبخشي كه پس از گذشت چند روز و به دنبال پادرمياني چند تن از اهالي كشتي و محمدعلي صنعتكاران با بازگشت محمد بنا توام شد، اما جالب است كه اين قول و قرارها نيز صرفا در مرحله حرف بوده و هنوز اجرا نشده است.
نكته: بي.ترديد اگر به محمد بنا قولي داده مي.شود بايد به آن عمل شود و قابل قبول نيست كه مسوولان ورزش با قصور در انجام وظايف و قول.هايشان. شرايطي را ايجاد كنند كه جامعه ورزش از آنان دلسرد شده و سخت اعتمادشان جلب شود
وي در اين زمينه مي.گويد: «در بازگشت دوباره.ام نيز هيچ چيزي عوض نشده و شرايط به مانند گذشته است. واقعا ديگر از گفتن اين حرف.ها خسته شده.ام. مي.گويند كه اين اوضاع نه براي كشتي، بلكه براي همه ورزش است. اما همه اينها به استثناي فوتبال است.» محمد بنا براي آن كه توضيح بيشتري از سياست.هاي يك بام و دو هواي ورزش ارائه بدهد، اضافه مي.كند: «تيم فوتبال را با پرواز چارتر و بهترين امكانات به عراق مي.برند و در نهايت هم در كشور خودمان به عراقي.ها مي.بازيم و از المپيك حذف مي.شويم، اما وقتي تيم ملي كشتي فرنگي قرار است به مسابقات گرجستان برود به جاي اين كه با پرواز معمولي 2 ساعته به آن كشور برويم، پروازمان 10 ساعت طول مي.كشد.»
اين رويه در ورزش درست نيست
اين اتفاق.ها در ورزش ايران در شرايطي مي.افتد كه در هنگامه بازي.هاي المپيك همه متوجه رشته.هاي مدال.آوري چون كشتي و تكواندو مي.شوند و اين توقع را دارند كه آنها با موفقيت.هاي خود، ناكامي.هاي فوتبال را جبران كنند.
بي.ترديد اين رويه در ورزش ايران عادت بدي است كه اگر در آن تجديد نظر نشود، عواقب خوبي را به همراه نخواهد داشت. اصولا وقتي يك مربي به دفعات عملكرد موفقي از خود بروز مي.دهد به طور طبيعي اين انتظار را دارد كه شرايط كار برايش بهتر از گذشته شود. البته نه صرف وضعيت خودش، بلكه وضعيت معيشتي و تمريناتي ملي.پوشاني كه براي سربلندي و افتخار ورزش ايران در ميدان.هاي جهاني و بين.المللي سخت كوشيده و مرارت مي.كشند. آن هم نه براي چند هفته و چند ماه، بلكه در طول سال بايد تمرين و ممارست به خرج داد تا بر بلنداي ورزش جهان ايستاد.
تمام كساني كه در ورزش قهرماني به بزرگي رسيده.اند اين نكته را بخوبي مي.دانند كه براي شماره يك شدن در ورزش قهرماني بايد تمرينات پيگير داشته باشند و با تمركز لازم روي حريفان و رقابت.هاي پيش روي، كوچكترين دغدغه.اي خارج از چارچوب كار ورزش و قهرماني نداشته باشند. بنابراين مسوولان ورزش اگر قولي مي.دهند بايد به اين قول خود پايبند باشند و فراموش نكنند كه صحبت.ها و اظهارنظرهايشان در حافظه تاريخي ورزشي.ها ضبط است. بي.ترديد اگر به محمد بنا قولي داده مي.شود، بايد بدان عمل شود و قابل قبول نيست كه مسوولان ورزش با قصور در انجام وظايف و قول.هايشان،. شرايطي را ايجاد كنند كه جامعه ورزش از آنان دلسرد شده و سخت اعتمادشان جلب شود.
حجت.اله اكبرآبادي /. گروه ورزش
ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


موضوعات مشابه: