چند ماه پيش همراه اول خدماتي با عنوان بسته هاي رويايي همراه اول براي استفاده از سرويس اينترنت خود عرضه كرد كه مشتركان مي توانند با ارسال پيامک به شماره 8088 ثبت نام و از آن استفاده كنند؛ اين 4 بسته شامل ظرفيت دانلود با مدت زماني و مبالغ متفاوت اريه شده كه مشتركان در مقاطع مختلف نظر متفاوتي درباره كيفيت آن داشتند.
به گزارش خبرنگار ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، GPRS كه در كشور بيش تر با نام اينترنت تلفن همراه شناخته شده، جايگزين دسترسي دايل آپ به اينترنت در گوشي هاي موبايل (مثل سرويس ديتا در GSM) است که مرور سريع تر وب را ممکن ساخته و سرويس هاي آنلاين را با سرعت بيش تري در اختيار قرار مي دهد.
در مقايسه با يک اتصال GPRS، دايل آپ به جاي استفاده از يک شماره تلفن براي اتصال، از يک (APN (Access Point Node استفاده مي کند که بايد در گوشي تنظيم شود و تنظيم اين پارامتر و ساير پارامترهاي لازم براي اتصال به GPRS توسط سرويس OTA انجام مي شود.
سرور OTA در اپراتور اول يا همان همراه اول پس از دريافت درخواست شما از طريق لينک هايي تنظيمات را در قالب يک پيام کوتاه برايتان ارسال مي کند.
پس از باز کردن پيام و زدن کد 1234، تنظيمات به طور خودکار در گوشي قرار خواهد گرفت و يا مي توانيد با ارسال مدل گوشي به صورت انگليسي به شماره 8008 تنظيمات GPRS را دريافت كنيد؛ چنانچه به هر دليل اين کار با مشکل مواجه شود بايد درخواست خود را تکرار کنيد.
مي توان درصورت ناموفق بودن، مجددا‎‎‎‎‎‎‎‎ با مرکز پاسخگويي همراه اول به شماره 09990‎‎‎‎‎‎‎ جهت حل مشکل تماس گرفت يا طبق راهنمايي كه در سايت همراه اول وجود دارد، پارامترها را به طور دستي در گوشي تنظيم كرد.
هم چنين در سيم کارت هاي اعتباري، با خريد هر بسته، مبلغ بسته از اعتبار مشترک کسر مي شود و در سيم کارت هاي دايمي، با خريد هر بسته، مبلغ بسته در صورتحساب دوره آتي منظور مي شود.
بعد از غيرفعال شدن بسته ها (اتمام مدت زمان بسته هاي خريداري شده)، سرويس اينترنت همراه اول فعال بوده و با تعرفه هاي جاري (زمان پيك از 8 تا 23 معادل 14/8 ريال و زمان غيرپيك از 23 تا 8 و روزهاي تعطيل رسمي معادل 4 ريال) محاسبه مي شود.
استفاده از بسته ها در زمان قطع ارتباط تلفن همراه، امکان پذير نبوده و اعتبار بسته به دوره بعد انتقال نمي يابد و تکرار استفاده از بسته ها نيز پس از مدت اعتبار بسته، به خريد مجدد مشترک بستگي دارد.
در هر زمان تنها مي توان از يک بسته استفاده كرد، درخواست فعال سازي بسته جديد پس از 24 ساعت باعث لغو بسته جاري و پرداخت هزينه مجدد مي شود.
بسته رويايي شماره يك به مبلغ 10 هزار ريال و 24 ساعته و با حجم دانلود نامحدود است و اما مبلغ بسته رويايي شماره دو، 50 هزار ريال به مدت هفت روز و با حجم دانلود نامحدود است.
هم چنين بسته رويايي شماره 3 به قيمت 100 هزار ريال به مدت يك ماه و با حجم نامحدود است و بسته رويايي شماره 4 به قيمت 30 هزار ريال و به مدت يك ماه از ساعت 23 تا 8 با حجم دانلود نامحدود است كه مشترك بعد از وارد كردن شماره موبايل و انتخاب بستر مورد نظر بايد دكمه تاييد را فشار دهد.
در صورتي كه گوشي قابليت اتصال به شبکه GPRS را داشته باشد، مي تواند با استفاده از درخواست از پورتال همراه اول با آدرس MCI.IR براي ارسال تنظيمات به گوشي خود اقدام كند که تنظيمات به صورت خودكار توسط سيستم با استفاده از يك كوتاه پيام براي گوشي ارسال خواهد شد.
بايد پس از دريافت پيام و وارد كردن PIN 1234 تنظيمات را در گوشي ذخيره كرد، در صورتي که گوشي تلفن همراه قابليت انجام تنظيمات خودکار (OTA) را نداشته باشد، مي توان به صورت دستي با استفاده از تنظيمات زير گوشي را براي اتصال به شبكه GPRS تنظيم كرد.
*راهنماي تنظيم گوشي با سيستم عامل ويندوز
در صورتي كه سيستم عامل گوشي ويندوز است، مي توان با استفاده از روش زير گوشي را براي استفاده از سرويس هاي GPRS و MMS تنظيم كرد:
- تنظيم اتصال به GPRS
- به منوي "start" برويد
- گزينه "setting" را انتخاب كنيد
- در گزينه "connection"، "GPRS Setting" را انتخاب كنيد
- در گزينه "Manage existing connections"، نام اين اتصال را MCI-GPRS قرار دهيد
- گزينه next را بزنيد
- براي Access point name مقدار mcinet را قرار دهيد و به connection برگرديد و
گزينه "edit proxy server " را انتخاب كنيد
- در گزينه advanced مقادير زير را تعريف كنيد
HTTP Proxy: 192.168.194.73 -
port: 8080
WAP Proxy: 192.168.194.73
port: 9201
طبق اعلام، مناطق تحت پوشش GPRS همراه اول کليه شهرهاي استان هاي تهران، گيلان و مازندران و مراکز استان ها و مناطق آزاد تجاري است و قرار است تا پايان سال تقريبا تمامي شهرهاي كشور تحت پوشش GPRS همراه اول قرار بگيرند.

موضوعات مشابه: