[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  با آنکه همیشه اپل به عنوان یک سازنده سخت افزارهای نوین که الگوی بقیه سازندگان شود پیشروی تغییر روابط دیجیتالی انسان بوده است اما این به معنای بی نقص بودن محصولات این شرکت نیست. در واقع اپل هم مانند سایر سازندگان در رده اول به فکر بیزینس و تجارت خود است تا فناوری!شاید هم بیشتر از بقیه جاه طلبی کرده باشد!
  در پیشگام بودن اپل بحثی نیست. تقلید سایر سازندگان از آیفون، آیپد، مک بوک ایر و آیپاد نشان میدهد اپل اقلا” در زمینه ایده پردازی چند سال از بقیه جلوتر است زیرا محصولی که معرفی میکند صرفنظر از آنکه در ابتدا سری خود معادلی برای ایده گیری از محصولات دیگر نداشته اند و طبعا” طراحی آنها سخت بوده است، در عین حال آنقدر عجیب نبوده اند که کاربران با آنها کنار نیایند و اتفاقا” برعکس به دلیل دوستدار کاربر بودن با سرعتی عجیب در جوامع جا افتاده اند و حل شده اند. در واقع اپل هر وقت اراده کرده است یک نیاز جدید در زندگی دیجیتال شما تراشیده است!
  هر گاه به زمان معرفی یک محصول اپل نزدیک می شود این موضوع در راس اخبار و شایعات قرار میگیرد نه فقط به دلیل خود محصول بلکه دلیل اصلی این است که بقیه شرکتها هم مجبور خواهند بود برای عقب نماندن از قافله خود را تکانی بدهند!
  بیش از یک ماه به عرضه آیفون جدید باقی مانده است، اما نکته ای که تقریبا” مسجل به نظر میرسد این است که آیفون 5 تغییراتی وسیعی نمی تواند داشته باشد. این در حالی است که در 2010 با عرضه آیفون 4 در قیاس با نسل قبلی آن از بیخ و بن یک چیز جدید ارایه شد. در واقع نسل چهارم آیفون پاسخی بود برای سرکوب کردن موبایلهای سطح بالای اندرویدی که پیش بینی اپل نشان میداد دارند حاشیه فنی بالایی پیدا میکنند.
  یکی از سیاستهای اپل سیاست قطره چکانی سخت افزاری است. مثلا” آیفون عملا” تا نسل چهارم عمدا” نقصهایی داشت که بعید به نظر میرسد زودتر از آن قابل حل نبودند! اما در آیفون 4 عملا” این محصول به بلوغ کامل رسید و چیزی کلاسیک باقی نمانده است که نداشته باشد.
  در واقع آیفون 5 اگر تغییرات سخت افزاری داشته باشد عمدتا” فانتزی خواهند بود.
  با هم برخی را چک می کنیم:
  الف-صفحه نمایش: اگر با آیپد 2 که تبلتی 10 اینچی است مقایسه کنیم رزولوشن آیفون 4 خیلی بالاست و تراکم پیکسل آن نیز فراتر از آن چیزی است که بخواهد بهبود یابد. اگر تغییری کند سایز آن است که ممکن است به جمع 4 اینچی ها بپیوندد. ایرادی دیگر که میتواند حل شود مشکل قرائت صفحه نمایش در نور شدید آفتاب است.
  ب-پردازنده A5: بدون شک پردازنده نسل جدید دو هسته ای و نسخه موبایلی همان پردازنده آیپد 2 خواهد بود. اگرچه این کار سرعت پردازش را بالا میبرد اما واقعیت این است که یک موبایل عملا” جز بازیهای سطح بالاتر چه چیزی نیاز دارد که A4 فعلی نتواند انجام دهد؟ در مورد میزان رم هم همین وضعیت است.
  ج-ظرفیت: به عنوان یک موبایل بسیار بعید از نسخه مثلا” 64 گیگ عرضه شود. در واقع نسخه 32 گیگ آیفون هم خیلی توجیه فنی قوی ندارد.
  د-ضخامت و وزن: ضخامت ایفون می تواند تا حد 6-7 میلیمتر کم شود و وزن آن هم به زیر 100 گرم برسد. اما این اهداف فنی ملزوماتی فناوری نیاز دارند که بیشتر به باطری و صفحه نمایش برمیگردد که کمی دور از ذهن هستند. این موضوع در مورد وزن تقریبا” مسجل است که وزن آیفون با فناوریهای فعلی زیر 100 گرم نخواهد آمد.
  ه-امکانات جانبی مانند بهبود دوربین، mini HDMIپورت و … هم خیلی مهیج نخواهند بود.
  در عوض با توجه به اعلامیه رسمی همایش WWDC2011 باید منتظر بود که تغییراتی جدی در iOS اعلام شود که مسلما” برای کاربران نسل چهارم آیفون هم در دسترس در آپدیت نرم افزاری خواهد بود.
  نکته مهم این است که مسلما” استراتژی اپل در همین تغییرات نرم افزاری خواهد بود زیرا به لحاظ سخت افزاری رقبا نیز به تکامل خوبی رسیده اند اما برای شکستن رقبا، اپل مسلما” روی تغییرات در iOS5 خیلی حساب کرده است.