افزونه های تولید شده توسط سایر تولید کنندگان، در فایرفاکس 8 مسدود شده و فعالیت آنها وابسته به مجوز کاربر خواهد بود.

طبق گفته یکی از مدیران محصولات موزیلا، این شرکت با آغاز به کار Firefox 8، به طور خودکار اقدام به مسدود کردن افزونه های نصب شده مرورگر که توسط سایر تولید کنندگان نرم افزار تولید شده اند خواهد کرد، مگر اینکه کاربر آنها را تایید نماید.

بسیاری از این افزونه ها همواره مشکلاتی برای کاربران ایجاد کرده اند. برای مثال یک افزونه ایجاد شده توسط اسکایپ، باعث ایجاد اختلال در کار تعداد بسیار زیادی از مرورگرها شده بود تا جایی که موزیلا در ژانویه گذشته، این افزونه را به فهرست افزونه های ممنوعه خود اضافه کرد. همچنین در سال 2009، مایکروسافت با افزونه ای باعث شد کاربران فایرفاکس در معرض حمله قرار گیرند.

یک مدیر محصولات برای افزونه ها در بلاگ موزیلا نوشت که اگرچه برخی از این برنامه ها پیش از نصب مجوز کاربر را درخواست می.کنند، اما بسیاری دیگر نیز بدون آگاهی از اینکه کاربر واقعا به آنها نیاز دارد، افزونه ها را نصب می.کنند.

به گفته وی، این افزونه ها مسائل متعددی از کند کردن مرورگر گرفته تا عدم هماهنگی با به روز رسانی.های امنیتی را ایجاد می.نمایند. مهمتر از همه اینکه این افزونه ها کنترل مرورگر را از دست کاربر خارج می.کنند. تغییرات ایجاد شده در فایرفاکس 8 که نسخه نهایی آن روز هشتم نوامبر عرضه خواهد شد، کنترل این افزونه ها را به کاربر باز خواهد گرداند.

اگر فایرفاکس 8 بفهمد که برنامه دیگری یک افزونه را نصب کرده است، تا زمانی که کاربر موافقت خود را با نصب آن اعلام نماید، آن را غیر فعال خواهد کرد. کاربرانی که بخواهند به یک افزونه مجوز فعالیت دهند، می.توانند به سادگی با نصب آن موافقت کنند. افزونه های از پیش نصب شده نیز پس از ارتقاء به فایرفاکس 8 برچسب خورده و تا زمان موافقت کاربر، غیرفعال خواهند شد.

موضوعات مشابه: