کشنبه، ۳۱ مردادماه ۱۳۸۹ ايتنا- شرکت امنیتی Panda Security در خصوص انتشار یک ویروس رایانه ای خطرناک که فایلهای برنامه آفیس را هدف قرار میدهد، هشدار داد.
این ویروس که تاکنون بیشتر از طریق اینترنت منتشر شده و رایانه های خانگی و حتی سازمانی را آلوده کرده است، با نام vbs/autorun.JTJ شناخته میشود و میتواند دسترسی کاربر به تمام فایلهای نرم افزار مایکروسافت آفیس شامل برنامه های Word، Excel و Power Point را از طریق گذاشتن یک رمز ناشناس بر روی آنها، قطع کند.

در این صورت، در هنگام اجرای هر نوع فایل آفیس در رایانه آلوده، از کاربر خواسته میشود تا برای بازکردن فایل، رمز آن را وارد کند. تمام کاربرانی که هدف حملات موفق این کد مخرب قرار گرفته اند، قادر به باز کردن فایلهای ذخیره شده بر روی رایانه خود نخواهند بود.

پاندا اعلام کرده است که کارشناسان امنیتی این شرکت با بررسی ویروس جدید موفق شده اند تا رمز مورد استفاده این ویروس برای قفل کردن فایلهای آفیس را کشف کنند. کلیه کاربرانی که با مشکل رمزدار شدن فایلها مواجه شده اند میتوانند پس از پاکسازی رایانه خود از ویروس vbs/autorun.JTJ، از رمز زیر برای باز کردن فایلهای خود استفاده کنند:

721709031350 (در انتهای این رمز یکبار کلید Space را فشار دهید و سپس رمز را تأیید کنید)
علاوه بر این، ویروس جدید کشف شده مشکلات دیگری را نیز برای کاربران بوجود می آورد. بر اساس گزارشهای منتشر شده، این کد مخرب از طریق فایلهای آلوده منتشر میشود و قادر است به ویژه در شبکه های محلی یا سازمانی موجب کاهش محسوس پهنای باند و سرعت دسترسی به اینترنت شود.

برای اطمینان از عدم وجود این ویروس خطرناک و یا پاکسازی و حذف آن از رایانه خود، به پایگاه اینترنتی 23% of PCs with updated antivirus are infected*...is yours? Scan. Infected or Not مراجعه کنید.


موضوعات مشابه: