از مدتی پیش شایعات فراوانی پیرامون یک سیستم هوشمند داخلی در ios که با فرمان صوتی کار می کند منتشر شده بود ٬ دیروز سایت ۹to5mac در هنگامی که از تمامی اطلاعاتی که از نسل بعدی آیفون ٬ یک مقاله کلی ارائه کرده بود جزئیات دقیق تری نیز پیرامون این سرویس جدید که در ios 5 وجود دارد بیان کرد . این سیستم که Assistant نام دارد قابلیت مدیریت سرتاسر ios را با فرمان صوتی شما فراهم می کند . علاوه بر امکانات دسترسی به بخش های مختلف ios ٬ وظیفه Assistant رسیدگی به تمامی برنامه ریزی ها و یادآوری ها که بوسیله فرمان صوتی شما ایجاد شده است ٬ خواهد بود .
در آیفون نسل بعد و همچنین آیپد ۲ برای کار با این سرویس میباست چند ثانیه دکنه Home را لمس کنید . شروع به کار این سیستم بسیار سریع تر از Voice control خواهد بود و آن هم به دلیل استفاده از پردازنده A5 و رم قوی تر در این دو سخت افزار است . سرویس Assistant کل صفحه شما را پوشش نخواهد داد و به مانند مولتی تسکینگ ٬ یک چهارم صفحه شما به این برنامه تعلق خواهد داشت . دسترسی به Assistant حتی از lock screen نیز امکان پذیر می باشد .
البته پروسه ساخت این نرم افزار هنوز به پایان نرسیده است و امکان دارد رابط کاربری و برخی از امکانات آن در آینده تغییر کند .
در آنجا که تعداد دستورات سرویس مشابه و قدیمی Voice Control بسیار محدود است ٬ امکان این وجود دارد که اپل دسترسی به Voice Control را بوسیله اسلاید کردن به کاربران ارائه دهد و دکمه Home را مختص استفاده از سرویس Assistant کند .
[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  Assistant به ظاهر با امکاناتی بی پایان ارائه شده است بنابراین اپل در بخش از رابط این سرویس ٬ یک دکمه کوچک info قرار داده است . در info می توانید دستورات رایج و پرکاربرد را ببینید ولی البته اینها تنها دستورات صوتی موجود نیستند بلکه بصورت نمونه و برای نشان دادن اصطلاحات نیز هستند .
  همچنین در کنار دکمه info ٬ دکمه نقره ی دیگری وجود دارد که یک میکروفون بهمراه یک شعله را نشان می دهد . این شعله نمایانگر آن است که ios در حال گرفتن اطلاعات از شما می باشد
  افرادی که در هنگام کار با SDK ویژگی های بسیار زیادی را در Assistant را مشاهده کرده اند . بطور مثال شما می توانید بصورت یک فرمان صوتی به ios اعلام کنید که با کسی برای شما در تقویم ios ٬ یک قرار ملاقات ایجاد کند و یا حتی Assistant قابلیت این را دارد که برای شما در مورد خرید اجناس نیز یادآوری کند . Assistant هماهنگ سازی فوق العاده ای با Gps و Map سیستم عامل دارد بصورتی که در هرجای سیستم عامل باشید با فعال سازی Assistant ٬ میتوانید اعلام کنید که چطور می توانید به مکانی خاص بروید ٬ پس از پردازش درخواست شما ٬ برنامه Map باز شده و با استفاده از Gps شما را راهنمایی خواهد کرد .
  بخش هیجان انگیز Assistant ٬ استفاده از فرمان صوتی شما برای تایپ sms یا نوشتن متن در imassage است . بصورت مثال وقتی در حال صرف ناهار هستید ٬ با گفتن من ناهار می خورم ٬ دیگر نیاز به تایپ کردن این متن نخواهد بود و بصورت اتوماتیک فرمان صوتی شما آنالیز می شود و جالب تر آنکه اگر فرمان صوتی شما به هر دلیلی درست آنالیز نشود و نوشته ایجاد شده با گفته شما تفاوت داشته باشد با گفتن واژه NO میتوانید متن را پاک کرده و دوباره شروع به صحبت کنید و پس از پایان آن نیز می توانید با گفتن واژه YES انرا تایید و ارسال نمایید و همچنین گفته می شود اپل این سرویس را گسترش خواهد داد و بر روی سیستمی که با آنالیز صدای شما ٬ دسترسی شما را به آلبوم های موسیقی یا هر بخش شخصی در سیستم عامل باز می کند و یا اگر صدای شما ٬ با صدای از پیش مشخص شده یکی نباشد دسترسی به بخش هایی را که مشخص کرده اید خارج خواهد کرد .
  سیستم Assistant ٬ کمی ما را به یاد سیستم صوتی و فرمان دهی در مکینتاش می اندازند . در واقع این سرویس به مانند یک انسان توانایی مکالمه با شما را دارد . بطور مثال شما از این سرویس می خواهید که قرار ملاقاتی برای شما تنظیم کند ٬ مکالمه شما با Assistant به مانند رابط کاربری sms میباشد که هر جمله بصورت یک حباب رنگی نمایش داده می شود . پس از آن این سرویس از شما میپرسد که کدام ایمیل شما را برای اینکار در نظر بگیرید؟ ایمیل کاری شما یا شخصی ؟ پس از ایجاد قرار ملاقات ٬ Assistant امکانی را فراهم می کند که یک نگاه سریع به تقویم خود برای دیدن و مطمئن شدن ثبت قرار ها بیاندازید . برای استفاده از این سیستم لازم نیست خیلی روباتیک صحبت کنید و Assistant به شکلی طراحی شده که می توانید حالات صحبت های روزمره شما را آنالیز کند .
  مدت هاست پیرامون سرویس جدیدی از اپل به نام Find my friends خبر هایی می شنویم ولی باید گفت سرانجام این Find my friends به واقعیت پیوست و بخشی از Assistant خواهد بود . شما می توانید بصورت مستقیم بپرسید که دوستانتان در کجا هستند و جای آنان را روی نقشه به شما نشان دهد و البته دوستانتان می توانند برای حفظ حریم شخصی ٬ دسترسی های این برنامه را به اطلاعات خود بلاک کنند .
  یکی دیگر از بخش های فوق العاده این سرویس ٬ پیوند خوردن با Wolfram Alpha است . Wolfram Alpha برای کمتر کسی ناشناخته است . Wolfram Alpha یک سیستم آنلاین محاسباتی و اطلاعاتی است که شما می توانید هر چیز محاسباتی را از آن بپرسید و یا حتی مشکلات ریاضی خود را نیز با آن در میان بگذارید . بطور مثال می توانید بپرسید که ۱۰ متر در واحد فوت چقدر می باشد و تنها در چند ثانیه جواب خود را خواهید دید . با همراه شدن با Wolfram Alpha دسترسی شما به دنیای نامتناهی از اطلاعات باز خواهد شد .
  تمامی اطلاعات بالا ٬ اطلاعاتی می باشد که سایت ۹to5mac از این Assistant در دست دارد . این اطلاعات با نوشته ” حالا وقت رو کردن کارت های ماست ” پس میتوان گفت که توضیحات یاد شده بیشتر از یک شایعه خواهد بود
  البته بخشی از نوشته های نویسنده پیرامون اطلاعاتی از نسل بعدی آیفون می باشد
  گفته شده است که آیفون نسل بعد دارای پردازنده A5 بهمراه دوربین ۸ مگاپیکسلی می باشد . دوربین نسل بعدی آیفون دارای سنسور های جدید تر برای عکاسی هرچه بهتر در شرایط مختلف است و همچنین گفته شده است که رم نسل بعدی آیفون ۱ گیگاهرتز خواهد بود که دو برابر آیپد ۲ می باشد .
  و در کنار این مشخصات اعلام شد که از نظر ظاهر ٬ نسل بعدی آیفون تفاوتی به آیفون ۴ ندارد .

  موضوعات مشابه: