علاوه بر هارددیسک*هایی که در بازار برای عموم عرضه شده*اند، گونه*های دیگری نیز تولید می*شوند که برای کاربری*های مختلف، مشخصه*های ویژه*ای دارند.
● دور در دقیقه (RPM)

اساس کار هارددیسک*ها برای ذخیره*سازی و بازیابی اطلاعات بر رفتار قطعات مکانیکی پلاتر و هد استوار است. ناگفته نماند که مشکلات اصلی هارددیسک*ها که هم*اکنون ضعف بزرگ این قطعات شمرده می*شوند با این دو بخش در ارتباط است. پلاتر قطعه*ای دایره*ای شکل است که سطوح بالا و پایین آن محل قرارگیری داده*ها هستند. هر هارددیسک به *طور معمول دو برابر تعداد پلاترهای خود، هد خواندن و نوشتن یکی برای رو و یکی برای زیر پلاتر دارد. شیوه کار این*چنین است که جناب پلاتر با سرعتی مشخص می*چرخد و هد خواندن و نوشتن نیز سطح دیسک را همانند برف پاک*کن جارو می*کند. این را نیز می*دانید که سطح هر دیسک به* صورت فرضی به دایره*های متحدالمرکز تقسیم می*شود. این دایره*ها توسط شعاع*های منظمی که به* صورت فرضی از مرکز پلاتر رسم می*شوند به *بخش*های منظم تقسیم و در واقع داده*ها در این بخش*ها ذخیره می*شوند. این جناب هد برای دسترسی به بخش*هایی که در لبه پلاتر (دایره بیرونی) قرار دارند باید زمان بیشتری را منتظر بماند، *از این*رو محور مرکزی هارددیسک با سرعتی بیشتر می*چرخد تا زمان دسترسی به داده*ها افزایش یابد. مشهود است که هرچه سرعت گردش پلاتر یا محور مرکزی بیشتر باشد، زمان دسترسی به داده*ها توسط هد خواندن و نوشتن کاهش خواهد یافت. هارددیسک*ها از منظر سرعت گردش محور مرکزی در پنج گروه ۴۲۰۰، ۵۴۰۰، ۷۲۰۰، ۱۰ و ۱۵ هزار دور در دقیقه قرار می*گیرند. هارددیسک*های کوچک*اندام ۸/۱ و ۵/۲ اینچی که بیشتر در دستگاه*های قابل*حمل مانند دستگاه*های پخش موسیقی و لپ*تاپ*ها استفاده می*شوند از سرعت ۴۲۰۰ و ۵۴۰۰ دور در دقیقه پشتیبانی می*کنند و برخی نمونه*های جدید از سرعت ۷۲۰۰ دور در دقیقه بهره می*برند. هارددیسک*هایی که شما با آن آشنا هستید با سرعت ۷۲۰۰ دور در دقیقه می*چرخند و هارددیسک*های حرفه*ای نیز با سرعت*های ۱۰ و ۱۵ هزار دور در دقیقه گردش می*کنند.

● بافر به*عنوان حافظه موقت
حتم دارم می*دانید که برخی اوقات هارددیسک قادر به انجام سریع تمامی دستورات و داده*هایی که از سوی مادربرد صادر و ارسال می*شود نیست. از این*رو حافظه سریعی از جنس RAM روی برد کنترلی هارددیسک نصب می*کنند تا فرصتی در اختیار هارددیسک برای انجام دستورالعمل*های مختلف قرار دهد. هرچه اندازه این حافظه که بافر خوانده می*شود بیشتر باشد کارایی کلی هارددیسک افزایش خواهد یافت. اندازه بافر رابطه مستقیمی با ظرفیت و کاربری هارددیسک دارد، برای مثال، میزان بافر هارددیسک*های بندانگشتی ۸/۱ و ۵/۲ اینچی با ظرفیت*های ۸۰ تا ۱۶۰ گیگابایت، ۲ مگابایت است. بافر مدل*های ۵/۳ اینچی کنونی بین ۸ تا ۳۲ مگابایت با توجه به ظرفیت هارددیسک متغیر است. به* طور حتم استفاده از بافر حجیم*تر در ظرفیت*های برابر هارددیسک توصیه می*شود.
● رابط PATA، SATA و غیره!
این هارددیسک*ها بالاخره یک*جوری باید به مادربرد وصل شوند و داده*ها را مبادله کنند. هارددیسک*های معمولی از رابط*های Parallel ATA یا همان IDE قدیمی و رابط جدید Serial ATA استفاده می*کنند. نسل رابط*های PATA چند وقتی است که سرآمده و تمامی مدل*های جدید از رابط SATA پشتیبانی می*کنند. رابط*های مورد استفاده توسط هارددیسک*های حرفه*ای قدری متفاوت است. این مدل*ها از سه نوع رابط SCSI، Fiber Channel و SAS استفاده می*کنند. رابط SAS جدیدترین و مقرون به*صرفه*ترین رابط کنونی است!
این را نیز گفته باشم که هر کدام از رابط*های ذکر شده، شامل گونه*های مختلفی هستند. برای مثال، رابط SATA خود شامل دو گونه SATA ۱۵۰ MB و SATA ۳۰۰ MB است که به SATA و SATA۲ معروف شده*اند. این را نیز گفته باشم که مادربردهای عام فقط از رابط*های SATA و PATA پشتیبانی می*کنند و رابط*های SAS، SCSI و Fiber Channel فقط روی مادربردهای حرفه*ای عرضه می*شوند!
این را هم بیافزایم که ارتباط مستقیمی بین نوع رابط*ها و ظرفیت هارددیسک وجود دارد. هارددیسک*های عام در ظرفیت*های ۱۶۰، ۲۵۰، ۳۲۰، ۵۰۰، ۶۴۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰ گیگابایت تولید می*شوند. این در حالی است که هارددیسک*های حرفه*ای در ظرفیت*های ۳۶، ۷۴ و ۱۶۰ عرضه می*شوند. در هارددیسک*های عام، ظرفیت اهمیت دارد و در هارددیسک*های حرفه*ای، سرعت مورد توجه است.
● تعداد پلاتر
یک نکته خیلی ظریف در وادی هارددیسک*ها وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. هر هارددیسک از تعدادی پلاتر تشکیل می*شود. در حال حاضر ظرفیت پلاترها بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ گیگابایت متغیر است. از این*رو برای تولید هارددیسک یک ترابایتی لازم است از ۴ پلاتر ۲۵۰ گیگابایتی یا ۵ پلاتر ۲۰۰ گیگابایتی استفاده شود. هرچه تعداد پلاترهای هارددیسک به* عنوان یکی از اجزای مهم مکانیکی افزایش یابد، احتمال بروز مشکل نیز افزایش خواهد یافت. از این*رو سازندگان هارددیسک تلاش می*کنند تراکم ذخیره*سازی داده*ها را افزایش دهند تا از تعداد پلاترهای کمتری در ساخت هارددیسک استفاده شود. تا همین یک ماه پیش شرکت Samsung با تولید پلاترهای ۳۳۴ گیگابایتی رکوددار حجیم*ترین پلاتر بود، اما Western Digital با تولید پلاتر ۵۰۰ گیگابایتی رکورددار کنونی بازار است. به *همین دلیل تولید هارددیسک*های پرظرفیت با پلاترهای متراکم امکان*پذیر خواهد شد. شما نیز به* عنوان خریدار باید دقت داشته باشید که از هارددیسک*هایی استفاده کنید که از تعداد کمتری پلاتر استفاده می*کنند!

موضوعات مشابه: