[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  جعبه آبی . یا Blue Box اصطلاحی است رایج بین فریکرها . Phreaker به هکرهایی گفته می.شود که روی سیستم.های مخابراتی و خطوط تلفن کار می.کنند و اکثرا می.توانید آن.ها را در اطراف تلفن.های عمومی پیدا کنید. مثلا در تصویر بالا استیو وزنیاک (طراح و سازنده اولین و دومین کامپیوتر اپل) را می.بینید که با جعبه آبی دست.ساختش در حال انگولک کردن یک باجه تلفن عمومی است.
  اما این سیستم.ها چطور کار می.کردند؟ در دوران قدیم که سیستم.های تمام دیجیتال وجود نداشت، شرکت.های مخابراتی برای برقراری تماس و اطلاع از وضع آن مجبور بودند از همان سیم.هایی که کاربران رویشان حرف می.زنند استفاده کنند. برای اینکار از فرکانس.های متنوع صوتی برای مخابره اطلاعات تماس استفاده می.شد. این اصوات که مانند یک زبان برنامه.نویسی سوییچ.های بین راه را تنظیم می.کردند، حتی برای کسانی که با تلفن صحبت می.کردند نیز قابل تشخیص بودند. در آن دوران، فریکرها با کشف این فرکانس.ها و به دست آوردن معناهایشان - در بسیاری مواقع با زیر و رو کردن مقالات فنی و گاهی با به دست آوردن کپی.های غیرقانونی دفترچه راهنماهای شرکت.های مخابراتی - می.توانستند شبکه تلفن را به کنترل خودشان در بیاورند.
  در تلاش.های اولیه فریکرها کشف کرده بودند که با ایجاد فرکانس ۲۶۰۰ هرتز می.توانند خطوط اصلی تلفن را ریست یا فلش کنند و این قابلیت به آن.ها اجازه می.داد بدون پرداخت پول، تلفن بزنند چرا که شرکت مخابرات با شنیدن فرکانس ۲۶۰۰، تصور می.کرد که ارتباط از طریق گذاشتن گوشی قطع شده. قابل ذکر است که فریکرهایی مثل جو انگرسیا می.توانستند این فرکانس را حتی بدون هیچ وسیله اضافی و از طریق زدن سوت با دهان هم تولید کنند.
  در مراحل بعدی فریکرها چیزی به اسم جعبه آبی ساخته بودند که درست مانند کنسول یک تکنیسین شرکت تلفن عمل می.کرد. استیو وزنیاک (موسس اپل و طراح و سازنده اصلی کامپیوترهای آن) و استیو جابز (موسس اپل) هر دو فریکر به حساب می.آمدند و از جعبه.های آبی استفاده می.کردند. در یک هک مشهور، استیو وزنیاک از طریق یک جعبه آبی به کشور واتیکان که مقر مرکزی کلیسای کاتولیک است زنگ زد و با تقلید لهجه آلمانی هنری کسینجر (سیاستمدار بسیار رده بالای آمریکایی و برنده جایزه صلح نوبل). درخواست کرد تا فورا با پاپ صحبت کند (که البته به خاطر خواب بودن پاپ، تماس برقرار نشد).
  بعدها نرم.افزارهای جعبه.های آبی هم برای کامپیوترهای متنوع (از جمله آمیگا) نوشته شدند اما با گسترده.تر شدن حضور دستگاه.های دیجیتالی در خطوط تلفن و کمی بعد جدا شدن خطوط سیگنال از خطوط مکالمه، کاربردهای تکنیک هک تلفنی (که گاهی فـَــک هم نامیده می.شود) کمتر و کمتر شد و خرده فرهنگ. فریکرها هم رو به زوال گذاشت.
  جعبه.آبی، مشهورترین دستگاه.های این خرده فرهنگ هکری بود اما جعبه.های بسیار دیگری هم وجود داشت. مثلا جعبه سیاه که به دارنده اجازه می.داد تلفن.هایی دریافت کند که برای تلفن زننده مجانی باشد، جعبه مسی که برای تخریب اموال شرکت تلفن استفاده می.شد، جعبه طلایی که برای پروکسی کردن کاربرد داشت (می.توانستید خروجی تلفن را تلفن دیگری نشان دهید) و جعبه بنفش که اجازه می.داد از تلفن.های سکه.ای تنها با استفاده از یک سکه، هر چقدر که می.خواهید تماس راه دور برقرار کنید. البته در این فهرست باید از جعبه عنابی هم نام برده شود که با پایین آوردن ولتاژ کاری جعبه.های دیگر، شناسایی محل فریکر برای ماموران اف بی آی را سخت.تر می.کرد.